Hemşirelik Hizmetlerimiz

Özel Hemşirelik Hizmeti

Evde Serum Takma

Evde Enjeksiyon Hizmeti

Evde Yara

Bakımı

Sevdikleriniz İçin Profesyonel Destek

Evde Hemşire Hizmetinde Hemşirenin Görevleri Nelerdir?

Evde hemşirelik hizmeti verecek olan hemşirenin görev tanımı evde sağlık ve bakım hizmetleri tarafından belirlenmektedir.

Hastasına sevecen ve saygı çerçevesinde bilimsel yaklaşımla sağlık hizmeti sunmak, hastasının sağlık konforunu maksimum düzeyde tutmak birincil ve en önemli kriterdir.

1- Hemşire, hekim tarafından hastaya hazırlanan tedavi planının (order) uygulayıcısıdır.

2- Hastanın tedavisi süresince öncelikle günlük yaşam bulguları (ateş, nabız, tansiyon) değerlendirilir.

Hastaya günlük; ilaç, enjeksiyon veya serum gibi yapılması gereken tedavileri uygular.

3- Hastanın hekimi, hasta için belli aralıklarda rutin kan tahlilleri isteyebilir. Evde hemşirelik hizmetini veren özel hemşire, istenilen kan tahlillerine göre evde kan alma işlemini yaparak, bağlı bulunduğu laboratuvara gönderir.

4- Evde hemşire, hastanın günlük rutinleri hariç ihtiyaç olması halinde farklı branş hekimlerini, fizik tedaviyi, görüntüleme cihazlarını organize etmek üzere çalıştığı evde sağlık ve bakım hizmetini veren kurumu ile görüşür.

5- Hastada sonda, solunuma destek cihazlar, peg (beslenmenin bir boru ile mideden sağlanması) veya trakeostomi (boğazda solunumu sağlamak için açılan delik) varsa bakımlarını ve değişimlerini yapar.

6- Hasta yatakta ise; vücuttaki dolaşımın sağlıklı devam etmesini sağlamak ve yatak yarası açılmasını önlemek için 1-2 saatte bir hastaya pozisyonlama yapar. Hasta ev içerisinde dolaşabiliyor ise; ev hemşiresi ile birlikte küçük yürüyüşler yaparak hareketi sağlanır.

7- Tedavinin yanı sıra hastanın bakımına yönelik tüm süreçleri de üstlenir. Hastanın beslenmesi, banyosu, kişisel hijyen ve alt bakımından özel hemşire sorumludur.

8- Hastanın bakım ve tedavisi kadar önemli konulardan biri de, hastayla hemşire arasında oluşan bağdır. Bu bağ sayesinde hasta hemşiresini dinler, tedaviye karşı dirençli olmaz, tedavi süreci istenildiği şekilde devam ettirilir ve hizmet sorunsuz şekilde tamamlanır. Evde bakım hemşiresi bu ilgi, yaklaşım ve iletişimi hasta /hasta yakınları ile kurmak zorundadır.

DrTurks

© 2020 Trademark.
Created proudly with DrTurks Health TV

Gazi, İsmet Paşa Cd., 34245 Sultangazi/İstanbul

  • DrTurks Sağlık TV
  • DrTurks Group
00:00 / 04:42